Otomotiv

Çeliğin kullanımı, otomotiv dünyasında daha az etkili olmamıştır. Farklı tekniklerle çeşitli şekillerde işlenip üretilebilmesi, onu pratik, uygun maliyetli ve dayanıklı bir seçenek haline getiriyor. Otomotiv endüstrisinde kullanılan çelik türleri, paslanmaz çelik, yüksek mukavemetli çelik, yüksek karbonlu, düşük karbonlu veya galvanizli çelikten herhangi bir yerde olabilir.

Bu tip çelikler çeşitli araç ve motor aksamlarının üretiminde kullanılmaktadır. Bazı örnekler şunlardır: burçlar, yataklar, egzoz boruları, radyatörler, araba çerçeveleri, şasi, tekerlek jantları ve daha fazlası. Çeliğin, üretim tarihine en güvenilir malzemelerden biri olarak damgasını vurduğuna şüphe yok.

Yaygın olarak bulunan, ancak kullanışlı bir malzemeyi daha iyi anlamak için, her tür otomobilde bulunan çeşitli çelik kalitelerinin en iyi kullanımlarına daha yakından bakıyoruz. Bunların tümü, otomobil üreticilerinin araçlar için yeni ve yenilikçi özellikler oluşturmasına olanak tanır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Paslanmaz Çelik
Bir çelik hammaddesi veya prefabrike ürün, ancak diğer alaşım bileşiklerinin yanı sıra en az %10,5 krom, %1 karbon içeriyorsa “paslanmaz” tanımına sahip olabilir. Bu çelik türünün çarpıcı bir özelliği, aşındırıcı malzemelere direnme yeteneğidir. Parlak ve hafif gövdeli tasarımı, yalnızca araç imalatında değil, birçok endüstride dayanıklılık ve işlevsellik ile eş anlamlı olmuştur.

Paslanmaz çeliğin, farklı araç bileşenlerini bir araya getirmek ve bir araya getirmek için kullanılan malzemelerden biri olacağı mantıklıdır. Aslında, birçok araç egzoz sistemlerinde bulunan yaklaşık 15 ila 2 kilogram paslanmaz çelik içerir.

Özellikle yakıtla yanmalı motorlar, yüksek sıcaklıklarda kolayca deforme olmayan veya erimeyen paslanmaz sac gibi malzemelerin kullanılmasını gerektirir. Paslanmaz çelik, 1500 santigrat derecenin üzerindeki son derece yüksek erime noktası nedeniyle bunun için mükemmel bir adaydır. Halihazırda aşina olabileceğiniz gibi, ortalama bir araç kullanımdayken motor sıcaklığında yaklaşık 90 ila 104°C sıcaklık üretir. Paslanmaz çelik bileşenlere sahip olmak, yalnızca sürücünün geri kalanını hareket halindeyken korumakla kalmaz, aynı zamanda çevreleyen araç malzemelerinin güvenliğini de sağlar.

Gelişmiş Yüksek Mukavemetli Çelik
Modern çelik yenilikleri, gelişmiş yüksek mukavemetli çelik veya basitçe AHSS olarak bilinen yeni bir çelik sınıfının geliştirilmesine yol açmıştır. Tipik düşük karbonlu ve yumuşak çeliğin aksine, AHSS'ler sofistike ve karmaşıktır. Belirli kimyasal bileşimlere sahip özenle seçilmiş malzemelerden yapılmıştır. Sonuç, sağlam, sünek ve olağanüstü bir yorulma derecesine sahip, hassas şekilde ısıtılmış bir çelik üründür.

AHHS'lerde bulunan özelliklere rağmen, hafif olmaları nedeniyle araç gövdeleri, çerçeveler, araba kapıları, tamponlar ve alt takımlar için tercih edilen bir seçimdir. Günümüzde birçok otomobil üreticisi, AHHS'leri güvenlik, maliyet ve performansı karşılayan güvenilir bir otomotiv malzemesine dönüştürmek için etkili çözümler üretmektedir.

Bu yüksek dayanımlı çelik türü, martensitik (MS), ferritik-bainitik (FB), dönüşüm kaynaklı plastisite (TRIP) ve ikizleme kaynaklı plastisite (TWIP) gibi farklı ailelere ayrılabilir. Örneğin TRIP ve DP çelikleri, motor çarpışma bölgeleri veya yüksek enerji emilimi gerektiren kısımlar için uygundur. Bu arada MS, araç güvenliğini ve performansını iyileştirmede etkilidir.

Yüksek Karbonlu Çelik
Yüksek karbonlu çelik olarak bilinen yüksek karbon içeriğine sahip çelikler, su verme olarak bilinen bir ısıl işlem yöntemine tabi tutulmuş alaşımlardır. Karbon içeriğinin ısıtılmış demir içinde çözüldüğü çeliğin geleneksel ısıl işleminde, su verilmiş çelikte uygulanan hızlı soğutma karbonu “tutuyor" ve çeliğin yapılanmasını dönüştürüyor.

Sıradan çeliğin aksine, yüksek karbonlu çelik daha az sünektir ve kırılganlığa eğilimlidir. Bununla birlikte, bu, aşınma ve yıpranmaya karşı yüksek direnciyle dengelenir, bu nedenle yüksek karbon genellikle kesme aletlerinde veya metal bağlantı elemanlarında üretilir.

Bu özellikleri göz önünde bulundurarak otomobil üreticileri, araç çerçeveleri, şasiler, burçlar, kapı panelleri, destek kirişleri, susturucular ve benzerlerini modaya uygun hale getirmek için sürekli olarak yüksek karbonlu çeliği seçtiler. Diğer çelik sınıflarıyla birlikte yüksek karbonlu çeşitlilik, güvenlik standartlarını, çarpışma gerekliliklerini ve hatta tasarımı karşılayan bir aracın üretiminde kullanılabilir.

Düşük Karbonlu Çelik
Yüksek karbonlu muadili aksine, düşük karbonlu çelik çok daha düşük bir çekme mukavemetine ve daha zayıf akma noktası salgısına sahiptir. Bununla birlikte, yumuşak çelik olarak da adlandırılan düşük karbonlu çelik, üretimi ucuz olduğu ve daha küçük bileşenlerin üretimi için kullanışlı olduğu için birçok araç parçasında kendi yolunu bulmaya devam etti.

Düşük karbonlu çelik, aracın hem içinde hem de dışında bulunabilir. Bazı örnekler debriyaj mahfazaları, süspansiyon parçaları, kontrol kolları, braketler ve benzerleridir. Dekoratif kullanımları ayrıca tekerlek jantları, kapaklar, vidalar, rondelalar, cıvatalar, somunlar, bağlantı elemanları ve benzerleri arasında değişebilir. Bunların tümü, herhangi bir aracın yapısını ve dengesini korumak için gereklidir.

Galvanize Çelik
Paslanmaz çelikten daha ucuz, ancak alüminyumdan daha etkili olan galvanizli çelik, bu alaşımlı metalin araç yapımında bir başka popüler kullanımıdır. Günümüzde galvanizli çelik kullanımı her türlü araçta standart olarak kabul edilmektedir. Bir araba, kamyon veya motosikletin neredeyse %80'i galvanizli çelikten yapılabilir. İnce bir çinko kaplama tabakasıyla kaplanmış bu çelik türü, minimum onarım ve bakım gereksinimi ile aracın ömrünü ve işlevini uzatabilir.

Galvanizli çeliğin bazı avantajları, düşük maliyeti, geliştirilmiş dayanıklılığı, kendi kendini iyileştirmesi ve bulunabilirliğidir. AHSS ve yüksek karbon gibi pahalı çelik kalitelerinin yerine, galvanizli çelik seçeneği, kullanıldığı aracın herhangi bir parçası için uzun süreli koruma sağlayabilir.

Değer Yaratıyoruz

Ekonomiye, çevreye ve topluma sorumlu bir kurumsal vatandaş yaklaşımıyla hareket ediyoruz.

Whastapp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz.