Transmisyon Milleri

İmalat ve ıslah çeliklerine oda sıcaklığında bir veya birkaç kalıptan geçirilerek şekillendirme işlemi uygulanan çeliklere “Soğuk Çekme Çeliği” veya “Transmisyon Çeliği” adı verilmektedir. Soğuk çekme işlemiyle ısıl işleme gerek kalmadan malzemenin akma ve çekme mukavemetinin arttırılması amaçlanmaktadır. Sıcak haddelenmiş sacın sadece inceltilerek mekanik özelliklerinin geliştirilmesi gerektiğinde, çekme yerine oda sıcaklığında haddeleme uygulanmaktadır. Bu tip malzemeler soğuk haddelenmiş çelik olarak anılmaktadır.

Soğuk çekilmiş veya haddelenmiş bir malzemede, hassas bir yüzey gerekmiyorsa, malzeme yüzeyinin işlenmeden de kullanılması mümkün olmaktadır.  Soğuk çekmenin bir diğer avantajı da talaşın kolay kırılabilmesini sağladığından işlenebilirliği arttırmasıdır. Çok yüksek oranlarda ezme uygulanması durumunda malzemeye yumuşatma tavlaması uygulanması gerekmektedir.

Transmisyon çelikleri olarak kullanılan kaliteler arasında St37-2, SAE 1010, SAE 1018, vb. gibi kaliteler anılabilir. Bu malzemelerin soğuk çekilmiş durumları ticari olarak “transmisyon çeliği” olarak anılmaktadır. Transmisyon çelikleri düşük karbon içerikleri sayesinde yüksek kaynak kabiliyetine sahiptirler.  Bu durumdan dolayı, kaynak işlemi uygulanan makine, otomotiv parçaları,  miller, vb. gibi birçok parçada kullanımını kolaylaştığından tercih sebebi haline gelmektedir. Bunun yanında, talaş kırılmasında otomat çeliği seviyesinde performans göstermediğinden işlem süresi uzayabilmektedir. Tercih sebebi çoğunlukla otomat çeliklerine kıyasla ekonomik olmasından dolayıdır.

Transmisyon çelikleri, inşaat, makine imalatı, otomotiv, beyaz eşya ve hatta savunma sanayisi gibi birçok sektörde kullanım alanı bulmaktadır.

Soğuk Haddeleme Nedir ?

Soğuk haddeleme işlemleriyle imal edilecek olan çelik çubuklar, önce sıcak haddeleme işlemine uygun boyutlarda sıcak haddelenir. Sıcak haddeleme uygulanan çubuklar daha sonra kabuk soyma yöntemleriyle veya bir kalıptan geçirerek çekme yöntemiyle soğuk haddelenmiş çubuklara dönüştürülür. Kabuk çıkartma işlemlerinden önce sıcak haddelenmiş çubuklara asitte temizleme uygulanabilir, kalıptan geçirilerek çekilecek olan çubuklara ise bu yüzey temizleme işlemi mutlaka uygulanır.

Hemen hemen bütün metaller soğuk çekilebilir. Bunun sonucunda da, malzeme özelliklerinde değişmeler olur. Bununla birlikte, çekme işlemi uygulamasındaki bozulmaların oranlarının uygun seçimiyle elde edilecek ürün özellikleri arzu edilen şekilde ayarlanabilir. Lüzumlu özellikler daha sonradan yapılacak ısıl işlem uygulamaları ile de sağlanabilir.

Soğuk haddelenmiş çelik çubuklar; sıcak haddelenmiş çelik çubukları bir kalıptan çekerek veya taşlama yöntemiyle veya soyma yöntemiyle üretilirler.

Transmisyon Milinin Özellikleri

Demir çelik sektöründe yer alan transmisyon milleri üretimimizin kaliteli olması ve sahip oldukları özellikler sebebiyle tercih edilirler.

Transmisyon mili özellikleri ise şunlardır;

  • Ürünler düşük karbon değerlerine sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde de kaynak kabiliyetleri oldukça yüksektir.
  • Diğer çelik türlerine göre ekonomik olmaları da en önemli özelliklerinden bir tanesidir.
  • Transmisyon milleriyle işlemlerin veya montajlamanın kolay bir şekilde yapılabiliyor olması milin farklı sektörlerde tercih edilmesini sağlar.
  • Transmisyon millerinin kullanımı sırasında talaş kaldırma sertliği yaşanmamasından dolayı da yapılacak işlemler için tercih edilir.
  • Millerin yüzey kalitelerinin yüksek olması ve düzgün bir şekillendirme yapılması da tercih edilirliğini artıran özelliklerdendir.
  • Transmisyon millerinin tercih edilmesinin en önemli özelliklerinden birisi de sahip olduğu mekanik özellikleridir. Bu özellikler kolay büzülme, sertlik, darbe, çekme ve uzama gibi özelliklerdir.
  • Transmisyon millerimiz kolay büzülürler, dışarıdan gelecek darbelere son derece dayanıklıdırlar. Ayrıca çekme veya uzama gibi durumlara karşı dirençlidirler. Çekme durumlarında kopmadan işlemlerin yapılmasını sağlayabilir.
  • Millerimizin ısı tutma kapasiteleri ve genleşme kat sayıları da yüksektir.
  • Transmisyon çeliklerinin bu özelliklere sahip olmaları kullanım alanlarının genişlemesine yardımcı olmuştur. Bu sayede ürünlerimiz kaliteli çelik ihtiyacının giderilmesi için kullanılabilirler.
Whastapp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz.